16.6. 2018 / 19.30
BA:ZEL (CZ)
ALDER&ASH (CA)
FOONYAP (CA)

ŠIROKO CAFÉ
ŠIROKÁ 19
ČESKÉ BUDĚJOVICE

✔ FOONYAP (CA)
Foonyap je klasicky vyškolená houslistka s ryzím a osobitým zvukem, momentálně žijící v Calgary. Její nejnovější sólové album Palimpsest je osobní vyrovnání se s dětstvím kde se kříží tradiční čínsko-katolickou výchovou a intenzivní výuka klasické hudby. Experimentální folkové album Palimpsest je popisované jako: “originální zvuk, který se pohybuje mezi vibrujícími ukolébavkami a srdeční expolzí ”, Foonayp nekteří přirovnáváji k Braids, Lhasa, Kate Bush, nebo Björk. U nás bychom mohli najít podobnost s expresivní Ivou Bitovou. Kanadská stanice CBC popsala album jako “ohromující dílo, které je stejně tak znepokojující, jako je úchvatné”, album zaujalo publikum po celé Kanadě a v roce 2016 se dostalo na 6. příčku mezi Top 30 kanadského deníku The Toronto Star.

✔ Alder & Ash (CA)
Alder & Ash je sólista hrající na violoncello se základnou v Montréalu, jeho performance je kontrapuntktem extrémů, hudba jejíž hranice jsou někde mezi hlukem a tichem, pokání, pokory a násilí. Kompozice vytváří živě na pódiu pomocí smyčkového pedálu a efektů, dosahuje tak skladeb plných vrstvení, rytmů a nečekaných zvratů. Skladby jsou prosycené vlivy minimální klasické hudby s vlivem doom metalu, ambientu, post-rocku a noiseu. “Adrian Copeland má dovednost a ambici soupeřit s jeho současníky a udělat pro violoncello to, co Colin Stetson udělal pro saxofon: překonává hranice očekávání tradicí stanovené předvídatelnosti.”

✔ BAZEL (PL /CZ)
“hudba pro pro nevyspalé ravery” (Lumír Nykl).

Ba:zel je elektroakustické dítě narozené na cestě světem v roce 2014. Projekt je označovaný jako witch pop, experimentální elektronika, post- techno, s výrazným sopránem, popisovaným: “od “zákeřné” (Starter) po “křehké a éterické (Strobo).”
Duo tvoří Ewelina Chiu je polka s čínskými kořeny vychovaná v severní americe (zpěv, piano, syntezátor, flétna) a Daniel Vlček, audiovizuální umělec (drummashiny, syntezátory, baskytara / zpěv) “Jejich debutové album ‘eye draw(s) the line (2016) “bylo mimo jiné označeno jako” mrazivý minimalismus (Beehype), nebo electro nightmare pop (AlterEcho). V srpnu 2016 byl ba:zel vyhlášen jako jeden z šesti projektů nominovaných na Czeching kde získal cenu posluchačů. (projekt Českého Rozhlasu usilující o podporu alternativní české hudby v zahraničí). V roce 2017 vydali EP Scene 7 a remixové EP skladby PACE. Ba:zel se podíleli se na soundtracku k virtuální realitě Galerie Na shledanou nebo k debutovému filmu „Consuming Others“ české umĕlkynĕ Báry Jíchové Tyson, spolupracovali na dokumentárním filmu H *ART ON Andrey Culkové, nebo na hudbě k filmu Organ Player americké umělkyně Narcissister, který byl oceněn na filmovém festivalu Sundance.

using allyou.net